kontakt z nami >

Nova-druk s.c.
ul. Budowlana 26a, 20-469 Lublin

info@nova-druk.pl

+ tel./fax +48 81 4465065

drukarnia offsetowa pełny format

20 września 2021

Jesteś na etapie przygotowywania projektu graficznego, którego wykonanie zlecisz drukarni. Wiesz, co chcesz stworzyć, lecz nie wiesz jaka wielkość druku będzie odpowiednia? Określenia A4, B1 czy C4 to dla Ciebie czarna magia? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania, a poligrafia stanie się dużo bardziej oczywista!

 

Podstawowe określenia, czyli co oznacza słowo „format”

 

Dość proste określenie, lecz nie każdy do końca wie co się kryje pod nim kryje. Format w poligrafii to nic innego, jak szerokość oraz długość sprecyzowana w jednostkach miary metrycznej. Ich zadaniem jest odniesienie się do arkusza papieru, który jest przeznaczony do druku. Rozmiar gotowego produktu poligraficznego rozumiany jest jako iloczyn długości i szerokości stron bloku wkładu.

 

Format netto oraz format brutto – różnice

 

Żeby nie było to takie proste i oczywiste, format możemy podzielić również na dwie, istotne kategorie dotyczące przygotowania pliku do druku. Format brutto to nic innego jak arkusz papieru przed przycięciem do rozmiaru, który sobie zażyczyłeś w drukarni. Najprościej rzecz ujmując, w ten sposób określa się powierzchnię wydruku o określonej w złożonym zamówieniu wielkości – łącznie ze spadami, paserami drukarskimi, a także znacznikami cięcia i falcowania. Ponadto, trzeba również pamiętać o przestrzeni do przytrzymywania arkusza przez maszynę drukarską, ponieważ po zakończeniu drukowania zostaną odcięte. Z kolei format netto, to arkusz papieru po obcięciu do rozmiaru, który był zlecony drukarni. Innymi słowy, jest to produkt gotowy dla klienta.

 

Standardowe formaty papieru

 

W polskiej branży poligraficznej, za podstawowe formaty arkuszy papieru uznaje się format A,B i C. Każda z tych grup cechuje się dziesięcioma wielkościami formatów podawanych w milimetrach. W związku z tym, przejdźmy do poszczególnych wymiarów i rozwiejmy Twoje wątpliwości!

 

Formaty papieru z serii A

 

Format A0 oraz jego rozmiary są dobierane w ten sposób, aby jego powierzchnia wynosiła 1 m². Każdy kolejny z serii A jest tworzony poprzez dzielenie arkuszy w połowie ich dłuższego boku. Jak to wygląda w praktyce? Format A1 to połowa formatu A0, A2 połową A1 i analogicznie każdy kolejny.

 

Arkusze z serii A to najbardziej popularne arkusze używane na polskim rynku. Prostym przykładem, z którym zapewne mieliście styczność jest format A4, który spotkacie w większości biur. Z kolei, A5 również jest przez Was znany, ponieważ zeszyty i broszury są tworzone przy pomocy tego wymiaru. Warto także pamiętać o formacie A6, ponieważ tutaj swój prym wiodą ulotki reklamowe.

 

Formaty papieru z serii B

 

Czas na format papieru, który w branży drukarskiej pełni rolę standardowego. Ten typ jest sporo większy od tego z serii A. Zapewne zadajecie sobie pytanie, dlaczego? Już śpieszymy z odpowiedzią i rozwiewamy wątpliwości! W poligrafii przez długo czas format B był tzw ‘rozmiarem roboczym’ – zawierał dodatkowe marginesy technologiczne, które obcinając, a koniec końców otrzymując arkusze w formatach A. W związku z tym, jeśli chcecie wydrukować książkę, czasopismo bądź broszurę głównie będzie ona mieć wymiar z serii B. Co więcej, bardzo często określa się w ten sposób format maszyn drukarskich.

 

Seria C – stworzona z myślą o kopertach

 

Przed Tobą kolejna litera alfabetu, która przestanie być dla Ciebie niewiadomą! Format C to seria przygotowana głównie pod tworzenie kopert. Ich numeracja daje nam wiedzę na temat tego, jaki rodzaju papieru z formatu A można w niej umieścić bez składania. Prosty przykład: do koperty w formacie C5 zmieści się papier A5, do C4 A4 i tak dalej.

 

Format DL, czyli kartka A4 dzielona na trzy

 

Jeśli planujesz stworzyć ulotkę bądź folder reklamowy ten fragment jest właśnie dla Ciebie! Format DL jest najczęściej używany właśnie do tego rodzaju wydruków. Aby go uzyskać, musimy podzielić wysokość kartki w formacie A4 na trzy części. Pamiętajcie: wymiar druku DL różni się od wymiaru koperty DL, w której chciałbyś umieścić wykonaną pracę. W tej sytuacji musimy skorzystać z koperty C6.

 

Tym samym przebrnęliśmy przez wszystkie formaty arkuszy papieru, które mogą Ci się przydać w trakcie realizacji Twojego projektu. Zlecając go do druku, pamiętajcie, aby w jak maksymalny sposób wykorzystać dostępne formatki papieru. Warto również wziąć pod uwagę gramaturę, na której mamy w planach stworzyć nasze zlecenie. Nie zawsze jest konieczne wykorzystanie, na przykład wysokich gramatur do ulotek, które będą dystrybuowane w sposób masowy. Od teraz mając podstawową wiedzę z czystym sumieniem możecie realizować swoje projekt, a wizyta w drukarni stanie się przyjemnością!

 

ABC drukarni, czyli jak dobrać odpowiedni format papieru do druku