Przygotowanie plików

Jak przygotować plik do druku?

kontakt z nami >

Nova-druk s.c.
ul. Budowlana 26a, 20-469 Lublin

info@nova-druk.pl

+ tel./fax +48 81 4465065

drukarnia offsetowa pełny format

4.

druk i oprawa

3.

opracowanie projektu lub opracowanie do druku

2.

Wycena

1.

Złożenie zapytania cenowego

Proces współpracy

1. Materiały cyfrowe należy przesłać na serwer FTP  za pomocą dowolnego klienta FTP. Prosimy o informację na info@nova-druk.pl o umieszczeniu plkiu na naszym serwerze.

 

2. Dostęp do serwera FTP: 
 

Host: 87.205.20.81

login: NOVA-DRUK

hasło: nova-druk

katalog: nova-druk

 

3. Nazwy plików:

 

a) nie wolno umieszczać polskich znaków, spacji oraz znaków specjalnych (*&^, itp)

b) powinny być związane z numeracją stron

 

4. Pliki powinny być dostarczone w formacie PDF.

 

5. Pliki PDF powinny być:

 

a) kompozytowe (nie rozseparowane)

b) w przypadku publikacji wielostronicowej kolejność powinna być następująca: 1 strona okładki, druga strona okładki, strony w kolejności, 3 strona okładki i ostatnia zewnętrzna strona okładki.

c) wygenerowane w taki sam sposób dla danego tytułu, posiadać identyczne marginesy, spady symetryczne i identyczny format strony

d) zawierać wszystkie czcionki, najlepiej postscriptowe (embedded) lub zamienione na krzywe

e) cienkie linie i inne drobne elementy graficzne powinny być wykonane w jednym kolorze.

f) minimalny stopień pisma drukowanego jednym kolorem wynosi dla krojów jednoelementowych 5 pkt., a dla krojów dwuelementowych 7 pkt. Minimalny stopień pisma drukowanego więcej niż jednym kolorem lub w kontrze wynosi dla krojów jednoelementowych 8 pkt., a dla krojów dwuelementowych 10 pkt.

g) teksty w czarnym kolorze mają być nadrukiem (overprint)

h) niedopuszczalne jest generowanie tekstu oraz czarnej apli z czterech kolorów. W celu uzyskania większej głębi koloru czarnego w obszarach apli można dołożyć 50% cyjanu i 50% magenty.

i) zawierać strony połączone rozdziałami (nie wysyłać każdej strony osobno)

j) zawierać puste strony, jeżeli takie występują w danej produkcji

k) mieć uwzględnione właściwe marginesy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. Rozdzielczość zdjęć zawartych w plikach cyfrowych powinna wynosić od 220 do 300 dpi. Zdjęcia powinny być w formacie TIFF. Prosimy zapisywać zdjęcia do druku w formatach, które nie powodują utraty jakości - unikać formatów jpg, gif, bmp. Zbyt duża kompresja JPG wpływa znacząco na jakość bitmap (spadek jakości).

 

7. Wszystkie elementy graficzne muszą być w przestrzeni CMYK. Praca przygotowana w RGB lub innym systemie koloru będzie automatycznie konwertowana w procesie rasteryzacji na CMYK, wynikowo może wystąpić znaczna różnica koloru w stosunku do projektu i oczekiwań (bura, wyblakła i nieciekawa kolorystyka). Dlatego ważne jest aby RGB zamienić na CMYK, na etapie projektu, a nie druku.

 

8. Wszystkie kolory dodatkowe, np. systemu Pantone lub SpotColor muszą być zamienione na CMYK. Dla prac nietypowych m. in. zawierających kolory dodatkowe, konieczne jest dostarczenie próbnego pliku PDF w celu weryfikacji i indywidualnych ustaleń.

 

9. Pliki do druku czarno-białego powinny być zamienione na grayscale.

 

10. Używamy liniatur rastra:

 

a) dla papierów powlekanych będzie to 210 lpi

b) dla papierów offsetowych będzie to 170 lpi

 

11. Praca powinna uwzględniać spady od 2 do 5 mm z każdej strony poza linie cięcia (minimalna wycinka między użytkami 2mm). Z uwagi na możliwość powtarzania na stronach parzystych i nieparzystych, spady powinny występować ze wszystkich stron.

 

12. Ważne elementy tekstowe lub graficzne nie powinny znajdować się w odległości mniejszej niż 3 mm (najlepiej 4 mm) od linii cięcia.

 

13. Przygotowując projekt w CorelDraw prosimy o ograniczenia w stosowaniu efektów jak soczewki (lens), cienie, czy przezroczystości. Elementy te bardzo często (nie zawsze) po rasteryzacji tworzą niepożądane efekty, np. niezamierzony kolor cienia, "zniknięcie" obrazu pod przezroczystością, a w skrajnych przypadkach całkowite "rozsypanie" się projektu.

 

Jeśli używano efektów w CorelDraw to przed wysłaniem pliku wszystkie obiekty z efektami prosimy o zamianę na bitmapę 300 DPI CMYK, poprawi to nie tylko wygląd ale również zmniejszy i uprości plik wynikowy.