Nova-druk s.c.
ul. Budowlana 26a, 20-469 Lublin
info@nova-druk.pl
+ tel./fax +48 81 4465065
drukarnia offsetowa pełny format
W poprzednich wpisach poznaliście specyfikę druku – przygotowanie go, rodzaje papieru oraz jak wygląda proces drukowania Waszego projektu. Dzisiaj dowiecie się jak wygląda obróbka introligatorska, na czym ona polega, a przede wszystkim – co to tak właściwie jest. Zapraszamy!
Aby poznać znaczenie tego zwrotu musimy w pierwszej kolejności odnieść do wyrazu, od którego on pochodzi. Introligatorstwo to dział techniki poligraficznej, który zajmuje się procesami wykończeniowymi odbitek drukowych. Jednym słowem, celem obróbka introligatorska polega na wytworzeniu produktu w postaci broszury, książki, gazety za pośrednictwem odpowiednich procesów. Wchodzą one w skład postpressu, czyli czynności wykańczających druki. Efektem tego typu procesów jest różnorodna forma wyglądu druków. Co kryje się pod pojęciem ‘procesów introligatorskich’ dowiecie się poniżej.
Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, postaramy się przybliżyć te najbardziej istotne. W procesach introligatorskich łączenie ze sobą różnych materiałów i różnych części półproduktów może się odbywać w różny sposób - jednym z nich jest klejenie. Jest to proces polegający na nałożeniu warstwy kleju na powierzchnię wkładu. Służy to temu, aby połączyć jego elementy ze sobą, następnie z okładką i stworzyć oprawę. Kolejnym, powszechnie stosowanym elementem obróbki jest krojenie. To nic innego jak podzielenie materiału na części w taki sposób, aby nie występował efekt odpadu - jednym słowem, da się przyłożyć do siebie poszczególne elementy tak, aby pasowały.
Krojenie możemy podzielić na kilka odmian:
przekrawanie: krojenie na dwie części wzdłuż linii prostej;
wykrawanie: krojenie wzdłuż linii krzywych;
perforowanie: dziurkowanie materiału wzdłuż linii.
W tym miejscu warto wspomnieć o cięciu - jest bardzo podobnym procesem do krojenia, lecz występuje w nim odpad.
Ostatnim, wartym uwagi procesem obróbki introligatorskiej, z którym możesz się zetknąć tworząc swoje projekty jest prasowanie. Jest ono realizowane za pomocą specjalnej maszyny - prasy. Za jej pomocą usuwane jest powietrze znajdujące się wewnątrz stosu arkuszy. Głównym celem jest nadanie powierzchni druku indywidualnych cech, jak np. zwiększenie wytrzymałości podłoża, podniesienie odporności na wszelkie czynniki zewnętrzne.
Dzisiaj ponownie poznaliście kolejne drukarskie tajniki. Dzięki nim, realizacja Waszych projektów stanie się sporo prostsza! Niedługo kolejne wpisy!