kontakt z nami >

Nova-druk s.c.
ul. Budowlana 26a, 20-469 Lublin

info@nova-druk.pl

+ tel./fax +48 81 4465065

drukarnia offsetowa pełny format

22 listopada 2021

W poprzednim artykule prezentowaliśmy Wam różne metody introligatorskie. Dziś przybliżymy profile maszyn, które służą do klejenia, krojenia, cięcia i prasowania wydrukowanych materiałów, czyli ogólnie mówiąc omówimy rodzaje maszyn introligatorskich.

 

Do czego służą maszyny introligatorskie i jakie produkty można stworzyć za ich pomocą?

 

Powszechnie wiadomo, że praca introligatora polega głównie na tworzeniu okładek do książek. Tak było kiedyś. Obecnie zakres materiałów wytwarzanych w introligatorni jest znacznie szerszy. Bez maszyn introligatorskich tworzenie materiałów biurowych i reklamowych, a także oprawa książek, prac naukowych, wydawnictw i albumów byłaby o wiele trudniejsza. Obecne potrzeby klientów zlecających wykonanie usługi w drukarni świadczącej usługi introligatorskie sprawiają, że okładki stają się coraz większym wyzwaniem dla maszyn obsługiwanych przez introligatora. Zobaczcie jak duże zaplecze urządzeń posiada obecnie nowoczesna pracownia introligatorska.

 

Rodzaje urządzeń introligatorskich

 

Zanim oprawimy materiały wykonane w drukarni, należy je odpowiednio przyszykować. Często zdarza się, że zadrukowane arkusze wymagają podzielenia na poszczególne strony. Tu z pomocą przychodzi krajarka i gilotyna. Inne materiały wymagają łamania, czyli potocznie mówiąc profesjonalnego składania zadrukowanego papieru. Do tego zadania w różnych formatach służą falcerki, które wykonują tę czynność z bardzo dużą prędkością, co sprawia, że można tworzyć duże ilości materiałów w krótkim czasie. Na rynku możemy znaleźć między innymi falcerki kieszeniowe, kieszeniowo – nożowe oraz falcerki farmaceutyczne. Na przykład, falcerki farmaceutyczne dedykowane są do falcowania papieru o bardzo niskiej gramaturze i tworzenia ulotek składających się z dużej ilości stron w małym formacie końcowym. Do zaginania papieru służą także bigownice.

 

By zabezpieczyć materiały wydrukowane w drukarni offsetowej poddajemy je obróbce w laminatorach. Są to urządzenia, które służą do zabezpieczenia papieru przed zabrudzeniami i zewnętrznymi czynnikami, które mogą go zniszczyć. Odpowiednie laminowanie papieru sprawia, że przetrwa on o wiele dłużej. Innym sposobem uszlachetniania materiałów wykonywanych przez drukarnię jest kaszerowanie, wykonywane przy użyciu specjalnych maszyn do kaszerowania. O tej technice opowiemy Wam szerzej kolejnym razem.

 

Gdy potniemy, poddamy łamaniu i laminowaniu papier czas na oprawienie wydrukowanych materiałów w okładkę. Zanim jednak zajmiemy się oprawą naszych wydruków, należy najpierw sprawdzić czy naszykowaliśmy wszystkie wydruki przeznaczone do oprawy. Tu z pomocą introligatorowi pracującemu w dużej drukarni offsetowej przychodzi liczarka. Liczarki służą do liczenia arkuszy papieru. Za ich pomocą szybko możemy otrzymać bieżące stany. Pozwalają one również na eliminację błędów w liczeniu, tym samym oszczędzając czas i pieniądze.

 

Końcowym etapem pracy introligatora jest scalenie i ujęcie w oprawę zamówionych w drukarni materiałów. Do wykonywania okładek wykorzystuje się: oklejarki, niciarki i nitownice.

 

Na koniec wspomnimy jeszcze o maszynach ułatwiających przyszykowanie gotowych produktów drukarskich do dystrybucji i wysyłki. Są to oczywiście automatyczne pakowarki.

 

Jak widzicie praca introligatora wymaga znajomości wielu technik obróbki papieru, a nowoczesne drukarnie offsetowe świadczące kompleksowe usługi introligatorskie są obecnie wyposażone w szereg specjalistycznych maszyn.

Druk od kuchni, czyli introligatornia