kontakt z nami >

Nova-druk s.c.
ul. Budowlana 26a, 20-469 Lublin

info@nova-druk.pl

+ tel./fax +48 81 4465065

drukarnia offsetowa pełny format

20 września 2021

Masz już gotowy projekt graficzny, jasno postawione oczekiwania i jedyna rzecz, jaka pozostała na Twojej głowie to wybranie się do drukarni i zlecenie wydruku. I tutaj pojawia się pytanie – na jaką technikę się zdecydować? Poniżej postaramy się Wam pokazać, gdzie druk offsetowy będzie najlepszym rozwiązaniem. Najpierw zacznijmy jednak od paru technicznych szczegółów.

 

Co to jest druk offsetowy?

 

Jeśli już wcześniej mieliście styczność z drukarnią, termin ‘offset’ zapewne jest przez Was kojarzony. Jest to wyspecjalizowana technika druku płaskiego. Polega ona na przenoszeniu farby z matrycy aluminiowej na materiał, który będzie zadrukowany. Cały proces odbywa się za pomocą odbicia na cylindrze pokrytym warstwą gumy. Takich cylindrów jest w sumie cztery – na każdy z nich nakłada się inny kolor składowy, które razem tworzą przestrzeń kolorystyczną CMYK. Składają się na nią: cyjan, magenta, żółty oraz czarny. Zdarza się również tak, że niektóre maszyny wykorzystywane w poligrafii posiadają także piąty cylinder. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest uszlachetnienie wydruków bądź nanoszenie innych kolorów niż zawartych w palecie CMYK. W ten sposób Wasz wydruk może uzyskać połysk, czy też większą trwałość, co świetnie sprawdza się w wydruku na przykład okładek książek i albumów. Przy druku offsetowym bardzo istotnym elementem procesu jest przyciąganie oraz odpychanie wody. W miejscach, gdzie należy wykonać nadruk, matryca pokrywana jest substancją oleofilną, której zadaniem jest przyciąganie tłustej farby i jednoczesne odpychanie wody. Przestrzeń, która ma pozostać bez zadruku stosuje się substancje oleofobowe, a ich działanie jest odwrotne niż powyżej.

 

Jak to wszystko się zaczęło, czyli druk offsetowy kiedyś i dziś

 

Początki druku offsetowego sięgają już XVIII wieku. Tutaj, jak i w wielu innych sytuacjach dotyczących odkryć w sporym stopniu zadecydował przypadek. Alois Senefelder odkrył, że mieszanka sadzy, mydła i wosku przyciąga farbę, ale za to odpycha wodę. Cała sytuacja miała miejsce podczas zapisania na kamieniu listy bielizny do prania, co dało początek litografii, która z czasem przekształciła się w offset. Idąc za ciosem, w 1875 roku została zaprezentowana pierwsza maszyna do druku offsetowego, która została użyta do nadruku na metalowych puszkach, a już w 1904 roku ta metoda objęła również druk na papierze. Od tego momentu, ta technika stawała się coraz bardziej popularna, aż zaczęła być wykorzystywana na masową skalę.

 

Obecnie, druk offsetowy to bardzo zaawansowana technika druku. Za pomocą technologii naświetlania (CTP) matryce są tworzone automatycznie. Co więcej, w ostatnich latach zaczęły pojawiać się maszyny drukarskie, które pozwalają na przygotowanie form drukowych bezpośrednio na cylindrze.

Zalety druku offsetowego

 

Skoro już znacie kwestie techniczne oraz historię, czas odpowiedzieć sobie na najważniejsze pytanie, które sobie stawiacie – jakie są zalety offsetu? Zastosowanie druku offsetowego jest mocno uzasadnione ekonomicznie, gdy potrzebujemy wydruków w średnim bądź dużym nakładzie. Ponadto, co jest istotne, zakres papierów oraz materiałów, które możemy zastosować do wydruku, jest bardzo duży. Dzięki temu, możliwości wykonania są różnorodne. Co równie ważne, jakość wydruku stoi na bardzo wysokim poziomie, a uszlachetnienie, o którym wspominaliśmy powyżej, powoduje, że atrakcyjność wydrukowanego elementu diametralnie wzrasta. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że druk offsetowy w wysokim stopniu pozwala uzyskać szczegóły zawarte w projekcie – ten argument ma duże znaczenie na przykład, gdy chcemy wydrukować logo czy etykiety.

 

Podsumowanie

 

Jeśli zależy Wam na wysokiej jakości wydruku, mnogości konfiguracji materiału to druk offsetowy jest zdecydowanie dla Was. Zaawansowana technologia pozwala obecnie na bardzo szybką realizację zleconego zadania w dużym nakładzie. Opakowania produktów, kalendarze, albumy, czy billboardy – tutaj jak i w wielu innych projektach offset to idealne rozwiązanie!

Kiedy warto wybrać druk offsetowy?