kontakt z nami >

Nova-druk s.c.
ul. Budowlana 26a, 20-469 Lublin

info@nova-druk.pl

+ tel./fax +48 81 4465065

drukarnia offsetowa pełny format

20 października 2021

Czas na kolejny wpis, który pozwoli Wam odnaleźć się w poligraficznym świecie. Skoro już wiecie jaki rodzaj druku jest dla Was odpowiedni oraz który format papieru wybrać dla Waszego projektu, czas na ostatnią równie istotną kwestię. Dziś dowiecie się jaki rodzaj papieru sprawdzi się w Waszych zaplanowanych działaniach.

 

Trochę podstaw, czyli definicja słowa „papier”

 

Jak zdefiniować papier? W ten sposób należy nazwać masę włóknistą pochodzenia organicznego. Jej produkcja odbywa się poprzez równomierne ułożenie włókna na sicie.

 

Sposób tworzenia papieru jest również ścisłym procesem. Jest on tworzony w dwóch wersjach – pierwsza w arkuszu, a druga we wstęgi, która następnie jest nawijana na zwoje. Kolejny etap to uformowanie masy. Trafia ona na sito, gdzie jest odwadniana, prasowana, suszona, a także odpowiednio gładzona. W tym miejscu, warto zwrócić uwagę na to, że poza włóknami organicznymi papier może również zawierać substancje niewłókniste – wypełniacze organiczne. Może nim być na przykład skrobia ziemniaczana. Z kolei za wypełniacze nieorganiczne uznaje się minerały – gips, kredę oraz substancje chemiczne. Ich zadaniem jest nadanie określonych właściwości dla konkretnego papieru. Są nimi: gładkość, nieprzezroczystość, odcień albo samozerwalność.

 

Podstawowe rodzaje papieru

 

Skoro już wiecie co nieco o teorii, czas pójść dalej. Na wstępie należy rozróżnić dwie podstawowe grupy – papier powlekany oraz papier niepowlekany. Obecnie, głównie używa się tego drugiego, dosyć często określanego w drukarniach jako papier offsetowy. Niepowlekanie wiąże się z tym, że tego rodzaju papier nie ma specjalnej powłoki, dzięki której jest on bardziej trwały. Podłoża offsetowe dobrze chłoną farbę, dlatego łatwo uzyskać na nich intensywne, soczyste kolory. Powierzchnia papierów niepowlekanych jest lekko chropowata i matowa. Dzięki temu, możemy wykonać na nich np. katalogi, pocztówki, wizytówki. To podłoże w stylu „eko” – można na nim pisać lub przybijać pieczątki.

 

Z kolei papiery powlekane posiadają specjalną powłokę, co gwarantuje nam możliwość uzyskania większego kontrastu. Najczęściej wykorzystywanym rodzajem jest nazywana potocznie ‘kreda’. Na tego rodzaju papierze bardzo często drukuje się zdjęcia oraz jest on bardziej ekonomiczny. Warto zwrócić uwagę, że w tym miejscu możemy wyróżnić trzy rodzaje: matowy, błyszczący oraz półmatowy. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać. „Kredy” często używamy, aby wydrukować czasopisma, ulotki i broszury informacyjne.

 

Następną grupą papierów, którą warto znać są papiery syntetyczne. Wyglądają jak matowe papiery powlekane. Ich atut to bez wątpienia bardzo łatwe zadrukowywanie. Ponadto, są odporne na ścieranie, wodę czy przedarcia. To powoduje, że ten rodzaj papieru można wykorzystać na przykład przy produkcji etykiet żywnościowych.

 

Podstawowe parametry papieru

 

Poza rodzajem papieru, aby dobrze określić drukarni to, czego oczekujemy musimy poznać również jego parametry – gramaturę, grubość, białość, barwę, nieprzezroczystość, wytrzymałość. Nie martwcie się, już przybliżamy o co w tym chodzi!

 

Gramatura to nic innego jak oznaczenie grubości papieru, a co za tym idzie jego sztywności. Im większa gramatura, tym arkusz ma większą wagę. W praktyce wygląda to tak, że na przykład papier używany do produkcji wizytówek ma gramaturę na poziomie 250g – 400g, a do wnętrza książek średnio 80g – 150g.

 

Następny, istotny parametr dotyczy białości papieru. Stanowi ona walor estetyczny. Aby mieć porównanie, prosty przykład: papier używany w gazetach posiada 65% białości, natomiast powlekany już ponad 90%.

 

Kolejnym elementem, któremu warto poświęcić uwagę jest wytrzymałość papieru. Jest to istotny element dla papierów pakowanych czy produkcji map.

 

Czas na ostatnią istotną kwestię - barwę papieru. To parametr, który stanowi najbardziej ciekawą kwestię w projekcie. Ponadto, jest to pełen kreatywności obszar, dający szereg możliwości i pozwalający na uzyskanie interesujących efektów. zdecydowanie innych niż w przypadku pozostałych papierów, np. powlekanych.

 

Podsumowanie

 

Ostatni etap wiedzy z zakresu poligrafii za Wami! Już teraz wiecie, że dobór papieru ma ogromne znaczenie dla Waszego projektu. Życzymy udanej pracy i ciekawych realizacji!

Na czym drukować, czyli jaki papier do druku wybrać